• Higiena cyfrowa

            Trwają ferie zimowe. Nie wszystkie dzieci wyjechały na zimowiska czy do swoich najbliższych. Nie każdy spędza ten czas poza domem, na uprawianiu sportów zimowych, z rodzicami czy przyjaciółmi. 

            Brak zajęcia, brak planu, pomysłu na aktywności będzie pretekstem dla dzieci, by ten wolny od nauki czas spędzić przed komputerem. 

            Bardzo często przyczyną przebywania tak dużo i długo w sieci jest szukanie uwagi i akceptacji innych, szukanie towarzystwa i wsparcia. Szukanie bliskości, szybkiej nagrody i poczucia sprawstwa, które dają im chociażby gry.

            >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

            Nowe technologie są niezwykle cenne, pomocne w nauce, w rozwoju zawodowym, funkcjonowaniu społecznym itd., ale na wszystko w życiu powinna być przestrzeń. Wszystkim nam potrzebny jest sen, odpoczynek, aktywność fizyczna, dobry sen, właściwe odżywanie, spotkania z przyjaciółmi, bycie ze sobą offline.

            Większość z nas:

            - za dużo czasu spędza przed ekranem komputera, tabletu czy smartfona,

            - za dużo czasu poświęcamy na skrolowanie treści w mediach społecznościowych,

            - zatraciliśmy równowagę między czasem offline i online,

            - nie potrafimy odłożyć sprzętów multimedialnych w czasie przygotowania posiłków, w czasie rozmów ze znajomymi, w czasie pobytu w restauracji, kinie, w czasie zabawy z dziećmi, tuż przed snem, od razu po przebudzeniu, a to wszystko wpływa na przemęczenie i brak higieny cyfrowej,

            Higiena cyfrowa to postawa, której celem jest ograniczenie negatywnego wpływu nowych technologii na Twoje życie. Zachowując higienę cyfrową, nie musisz rezygnować z Internetu, po prostu świadomie z niego korzystaj dbając też o właściwe nawyki.

             

            Skutki braku higieny cyfrowej u dzieci i na co wpływa?

            - apatia

            - niska samoocena

            - unikanie kontaktów offline

            - niezadowolenie z życia

            - negatywne myślenie i stany depresyjne

            - problemy ze snem

            - problemy w szkole

            - myśli samobójcze

            - utrata więzi z rodzin

            - przestępstwa

            - trudności w szkole i w pracy

            - izolacja od rodziny

            Technologie nie są ani dobre ani złe, to kolejne narzędzie, które możemy albo dobrze, albo źle używać. Problemem nie są nowe technologie, tylko to w jaki sposób je wykorzystujemy.

            Pod tym względem świat cyfrowy nie różni się niczym od świata fizycznego. W przestrzeni miejskiej może na dzieci czyhać wiele niebezpieczeństw, dlatego drodzy rodzice uczycie je, jak się w niej odnajdywać: jak przechodzić przez ulicę, na co uważać, jakich miejsc unikać i z kim nie rozmawiać. To samo powinno dotyczyć przebywania w sieci. 

             

             

          • BohaterON

            W tym roku uczniowie naszej szkoły aktywnie przyłączyli się do akcji BohaterON. To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Na lekcji historii w klasie VIII panowało pełne skupienie w trakcie oglądania filmu dotyczącego wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku. Następnie uczniowie dodawali swoje wpisy na portalu, w których dziękowali za udział w tak ważnym dla nas wydarzeniu. Dzisiaj nasza szkoła otrzymała dyplom za udział w tym projekcie. Bardzo dziękuję za zaangażowanie – koordynator projektu Magdalena Skwarek