Zapraszamy Seniorów na kolejne spotkanie w ramach projektu „Szkoła międzypokoleniowa”!
Serdecznie zapraszamy wszystkich Seniorów na kolejne warsztaty, które odbędą się w środę, 26 lutego,
w naszej szkole.Tym razem porozmawiamy o:
🎭 Rozrywce w Internecie – muzyka, filmy, książki i gry online.
🌍 Internecie jako codziennym wsparciu – przydatne aplikacje i narzędzia ułatwiające życie.📍 Miejsce: Szkoła Podstawowa w Filipowicach
🕘 Termin: Środa, 26 lutego, godzina 17.00Czeka na Was przyjazna atmosfera, słodki poczęstunek 🍰☕ i wiele praktycznej wiedzy!
Do zobaczenia! 😊👋
ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2024/2025
Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w kampanii ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2024/2025, a tym samym w konkursie. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „MÓJ TRZEŹWY UMYSŁ!” – KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI Rodzaj konkursu: konkurs indywidualny. Adresaci konkursu: uczniowie oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych. Zadanie konkursowe: odnosi się do hasła przewodniego kampanii. Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie pracy, która kojarzy mu się z tym hasłem. Celem konkursu jest promowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijanie świadomości na temat znaczenia trzeźwości umysłu w podejmowaniu mądrych i odpowiedzialnych decyzji w życiu. Szczegóły znajdują się na naszej ulotce profilaktyczno-konkursowej, która stanowi część z pakietu materiałów ZTU 2025. Technika wykonania pracy: prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką, pozwalającą na utrwalenie obrazu (lub kształtu) na wybranym przez uczestnika materiale. Mogą zatem być narysowane, namalowane, wyklejone przy użyciu plasteliny, kolorowego papieru, krepy, uformowane z modeliny, wykonane z kasztanów, żołędzi, zapałek, guzików itp. Prace mogą też zostać wykonane za pomocą grafiki komputerowej (tabletu graficznego). Prace literackie: forma dowolna; praca może liczyć najwyżej trzy strony A4 znormalizowanego druku (5400 znaków). Cele konkursu: głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zastanowienia się czym dla nich jest hasło „trzeźwy umysł” co oznacza bycie trzeźwym (nie tylko w kontekście substancji psychoaktywnych, ale również w odniesieniu do dokonywanych wyborów. Celem konkursu jest docenienie trudu uczniów i ich zaangażowanie w wykonanie pracy. Koordynator konkursu w szkole p. Magdalena Niemiec
Szkoła Międzypokoleniowa zajęcia 1 i 2.
18Pierwsze dwa spotkania w ramach projektu „Szkoła międzypokoleniowa” za nami! 👩🏫👴📱
12 lutego w Szkole Podstawowej w Filipowicach odbyły się pierwsze warsztaty dla seniorów w ramach projektu „Szkoła międzypokoleniowa”. To wyjątkowa inicjatywa, której celem jest integracja międzypokoleniowa oraz wsparcie seniorów w nauce nowych technologii.
📌 Czym jest „Szkoła międzypokoleniowa”?Projekt realizowany jest wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK. Program skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, które zostały podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
📌 Jak wyglądały nasze pierwsze zajęcia?Do projektu zgłosiło się 11 uczniów z klasy 7 i 8, którzy z entuzjazmem wcielili się w rolę mentorów. W zajęciach uczestniczyło także 11 seniorów 60+, chętnych do nauki nowych technologii.
🔹 Zajęcia 1 – „Pierwsze kroki z technologią”W pracowni internetowej uczniowie przedstawili prezentację o tym, że internet jest dla każdego. Pomagali seniorom zakładać konta e-mail oraz wyszukiwać informacje w sieci.
🔹 Zajęcia 2 – „Podstawy bezpieczeństwa w internecie”W sali projekcyjnej omówiono zasady cyberbezpieczeństwa, a seniorzy ćwiczyli m.in. tworzenie silnych haseł.
Seniorzy wykazali się dużym zaangażowaniem i aktywnie uczestniczyli w zadaniach. Spotkaniu towarzyszyła ciepła, przyjazna atmosfera, a dzięki przygotowanemu przez uczniów słodkiemu poczęstunkowi – m.in. pysznemu serniczkowi – było jeszcze milej! 🍰☕
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą współpracę! To dopiero początek naszych międzypokoleniowych spotkań – już wkrótce kolejne warsztaty!
Szkoła Międzypokoleniowa
ZAPRASZAMY!!!
Tydzień językowy
Ostatni dzień emocji związanych z Tygodniem Języków Obcych za nami.
Dziś uczniowie wędrowali po szkole i Europie... choć tylko palcem po mapie. Przydała się dobra kondycja i spostrzegawczość, aby zlokalizować różne przedmioty w szkole.
Musieli też wykazać się znajomością mapy fizycznej i gęstości zaludnienia oraz stawić czoła podchwytliwym pytaniom w quizie z wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.
Najmłodsze grupy zaś kontynuowały poznawanie charakterystycznych symboli Londynu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszych zadaniach i wyzwaniach i gratulujemy umiejętności wykorzystania języków w różnych dziedzinach wiedzy.
Tydzień Językowy
Czas na niemiecki!
Uczniowie polowali dzisiaj na niemieckie zwroty, zadanie było utrudnione, bo trzeba było je dodatkowo przetłumaczyć na język polski.
Jak się okazuje, również biologii można uczyć się w wersji angielskiej. Dla większości uczniów klas 7-8 nie była jednak taka straszna. Budowa komórki czy układ trawienny człowieka nie są dla nich żadną tajemnicą
Klasy 1-3 otrzymały zadania - sprawdźcie stronę internetową naszej szkoły!
Tydzień Językowy - Dzień trzeci
Dziś w szkole było wyjątkowo ruchliwie! Uczniowie liczyli kroki po angielsku – i to dosłownie! Okazało się, że matematyka w ruchu może być naprawdę zabawna. Najmłodsi odkrywali symbol londyńskiego transportu – red bus, a starsze klasy zmierzyły się z chemią po angielsku. Atomy, substancje stałe, ciekłe i gazowe – why not? Na uczniów czekają kolejne zadania na naszej stronie, również związane z liczeniem. Kto podejmie wyzwanie?:)
Tydzień językowy - dzień drugi
Dzień drugi to kolejne polowanie, tym razem na angielskie powiedzenia. Uczniowie klas 4-8 w czasie przerwy szukali karteczek, które zostały ukryte w różnych miejscach w naszej szkole.
Pierwszoklasiści i drugoklasiści wykonywali znaczki, przedstawiające różne kraje świata.
Przedszkolaki poznawały kulturę i obyczaje Wielkiej Brytanii.
Dodatkowo uczniowie otrzymali zadania domowe.
Starsi uczniowie muszą stawić czoła matematyce w angielskim wydaniu.
Młodsi będą rozwiązywać zagadki z dziedziny biologii i geografii.
A najmlodsi zadania online.Zadania nie są łatwe dlatego mają cały weekend na zrobienie ich.
Zachęcamy wszystkich do podjęcia wyzwania - karty pracy oraz linki do zadań znajdziecie na stronie szkoły w zakładce Tydzień z Językami.
Powodzenia!
Tydzień językowy - Dzień pierwszy
Tydzień języków obcych w naszej szkole rozpoczęliśmy wielkim polowaniem na słowa i zwroty codziennego użytku w j. angielskim, któremu stawili czoła uczniowie klas 1-3.
Młodsze dzieci miały okazję dowiedzieć się czegoś więcej o Wielkiej Brytanii, zlokalizować ją na mapie czy poznać jej barwy narodowe.
Na starszych z kolei czekały zadania, które wymagały nie tylko znajomości języka angielskiego ale także wiedzy historycznej.
Zadania i wyzwania wywołały u wszystkich uczestników ogromne emocje i obudziły ducha rywalizacji.
Tydzień językowy
Wszystkie materiały konkursowe w zakładce: Tydzień językowy
Tydzień Językowy w naszej szkole!
Od 5.02.2025 r. codziennie na uczniów czekają krótkie zadania i wyzwania językowe.
Dodatkowo klasy 7-8 mogą wziąć udział w quizie z języka niemieckiego, który odbędzie się w dn. 12.02. Materiały do nauki dostępne są na stronie szkoły.
Co więcej, mamy dla Was konkurs plastyczny! Do wtorku, 11.02, chętni uczniowie mogą wykonać
plakat w formacie A3, prezentujący:- Klasy 1-6 – kraj anglojęzyczny
- Klasy 7-8 – kraj niemieckojęzyczny
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Projekt "Szkoła Międzypokoleniowa"
„Szkoła międzypokoleniowa” – zapraszamy seniorów na warsztaty!
Szkoła Podstawowa w Filipowicach dołączyła do ogólnopolskiego projektu „Szkoła międzypokoleniowa”, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Celem inicjatywy jest integracja pokoleń oraz edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z technologii.
Szczegóły wydarzenia:
📅 Data: 12 lutego 2025 r. (środa), 26 lutego 2025 r. (środa), 12 marca 2025 r. (środa)
🕓 Godzina: 16:00–18:00
📍 Miejsce: Szkoła Podstawowa w Filipowicach.
Dla kogo?Zapraszamy seniorów z Filipowic i okolic na bezpłatne warsztaty, podczas których:
🔸 Uczniowie klas VII–VIII przekażą praktyczne wskazówki dotyczące ochrony danych w sieci, rozpoznawania cyberzagrożeń i bezpiecznego korzystania z urządzeń.
🔸 Uczestnicy otrzymają darmowy poradnik cyfrowego bezpieczeństwa przygotowany przez NASK.🔸Będzie okazja do wymiany doświadczeń – młodzi nauczą, seniorzy zainspirują!
Dlaczego warto uczestniczyć?
🌐 Projekt łączy edukację cyfrową z budowaniem więzi międzypokoleniowych.
🌐 To szansa na zdobycie przydatnych umiejętności w przyjaznej atmosferze.
🌐 Wspieramy walkę z wykluczeniem technologicznym i samotnością seniorów.
„Celem projektu jest nie tylko nauka,
ale też dialog pokoleń – wierzymy, że razem stworzymy coś wyjątkowego”
Aktywna Tablica
Nasz szkoła bierze udział w Rządowym Programie
„Aktywna Tablica 2024”
Archiwum Aktualności