Wyróżnienie - Festiwal Pieśni Patriotycznej
Z zadowoleniem pragniemy poinformować, że "Partyzanci", utalentowany zespół uczniów klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Filipowicach, zdobył zaszczytne wyróżnienie podczas XVIII Gminnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Wola Filipowska 2023".
Ich wyjątkowe umiejętności muzyczne oraz pasja do wyrażania patriotyzmu w śpiewie zwróciły uwagę jury festiwalu. To wyróżnienie jest dowodem na ich zaangażowanie i talent, które przyczyniły się do sukcesu zespołu.
Serdecznie gratulujemy członkom zespołu. Życzymy im dalszych osiągnięć artystycznych. Gratulacje!
Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "Bóbr"
15 listopada 2 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym BÓBR. Konkurs był podzielony na trzy kategorie wiekowe. Nasi uczniowie: Zuzanna Zych i Paweł Kalęba wystąpili w kategorii Junior dedykowanej uczniom klas 7-8.
Konkurs Bóbr to polska edycja międzynarodowego konkursu, który każdego roku odbywa się dokładnie w tym samym czasie w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie.
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia analitycznego, algorytmicznego oraz popularyzacja umiejętnego posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
Gratulujemy odwagi naszym uczestnikom i czekamy z niecierpliwością na wyniki!
Ogólnopolski Konkurs: "Naucz nas uczniu..."
Praca Julii Pieczyrak z 7 klasy.
Julia Pieczyrak, uczennica siódmej klasy, wzięła udział w prestiżowym Ogólnopolskim konkursie "Naucz nas, uczniu". Julia, wykorzystując swoją pasję kulinarą, postanowiła podzielić się nią z innymi poprzez przygotowanie filmu instruktażowego.
W ramach konkursu, Julia stworzyła inspirujący film, w którym krok po kroku tłumaczyła, jak przygotować babeczki.
Serdecznie gratulujemy Julii udziału w Ogólnopolskim konkursie "Naucz nas, uczniu" oraz doceniamy jej zaangażowanie i pasję w dzieleniu się umiejętnościami kulinarnej sztuki. Życzymy Jej dalszych sukcesów, niekończącej się inspiracji oraz radości z tworzenia i dzielenia się swoją pasją z innymi. Gratulacje!
Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny
Trzy uczennice z klasy siódmej wzięły udział w prestiżowym ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Kwiaty Biało-Czerwone". Ich zaangażowanie w dziedzinie fotografii było wyjątkowe, a efekty ich pracy zasługują na szczególne uznanie.
W konkursie, skupiającym się na tematyce kwiatów biało-czerwonych, nasze uczennice wniosły swoje kreatywne spojrzenie na piękno otaczającej przyrody. Ich prace nie tylko oddają piękno barw narodowych, ale również świadczą o artystycznym talencie i wrażliwości uczestniczek.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom udziału w konkursie. Życzymy im dalszych sukcesów artystycznych. Gratulacje!
Sprzątanie świata w Filipowicach
"Sprzątanie świata łączy ludzi". ️
Z pozytywnym nastawieniem, zaangażowaniem i wzajemną współpracą, posprzątaliśmy najbliższą okolicę naszej szkoły. Uczniowie przypomnieli sobie zasady segregacji śmieci, ochrony przyrody i dbania o nią. Na koniec, wszyscy uczestnicy akcji otrzymali nagrody przekazane od #BurmistrzaGminyKrzeszowice p. Wacława Gregorczyka. Bardzo dziękujemy!
Godziny dostępności nauczycieli
Tabelka jest dostępna w zakładce "Nauczyciele"
Zakażenia bakterią Legionelli - co należy wiedzieć:
Bakteria Legionella występuje na całym świecie. Naturalnym środowiskiem występowania są:
wody śródlądowe, powierzchniowe i gruntowe, szczególnie naturalne źródła wody gorącej, strefy przybrzeżne wód morskich oraz gleba.
LEGIONELLA – co należy wiedzieć
Sztuczne warunki do namnażania się bakterii Legionella:
- system dystrybucji wody ciepłej i zimnej (sieci przesyłowe ciepłej wody, zbiorniki do magazynowania wody, podgrzewacze, głowice natryskowe, zawory czerpalne) urządzenia klimatyzacyjne (komory zraszania)
- świeże chłodnicze
- baseny (wanny) z hydromasażem (tj.: jacuzzi, whirpool, baseny perełkowe) turbiny dentystyczne
- urządzenia do wspomagania oddychania, inhalatory fontanny dekoracyjne, kaskady wodne, zraszacze ogrodowe
Warunki sprzyjające rozwojowi bakterii Legionella:
- temperatura wody pomiędzy 20°C a 45°C
- wilgotność powietrza: wilgotność względna > 65°C
- miejsca stojącej wody, ślepe lub niewykorzystywane odcinki tzw. "martwe" odgałęzienia sieci wodnej w budynkach
- niewystarczająca izolacja lub jej brak na instalacji ciepłej i zimnej wody obecność na wewnętrznych powierzchniach rur instalacji wodnej: zgorzelin, jonów żelaza i wapienia oraz biofilmu (osady, grzyby i in.)
- brak dezynfekcji wody (np. za pomocą chloru)
Wpływ temperatury na przeżywalność bakterii Legionella:
- temperatura wody poniżej 20°C - bakterie Legionella mogą przeżyć, ale nie namnażają się ponieważ są w stanie anabiozy. Dlatego temperatura wody zimnej w instalacji nie powinna przekraczać 20°C
- temperatura wody pomiędzy 35°C - 46°C - zakres optymalny dla namnażania się bakterii temperatura wody 50°C - bakterie mogą przeżyć, ale się nie namnażają
- temperatura wody 55°C - bakterie giną w przeciągu 5 - 6 godzin temperatura wody 60°C - bakterie giną w ciągu 32 minut temperatura wody 66°C - bakterie giną w przeciągu 2 minut
Przeciwdziałanie namnażaniu się bakterią Legionella w instalacji wodnej w budynkach:
Legionella nie przenosi się z człowieka na człowieka.
LEGIONELLA – co należy wiedzieć
- dezynfekcja instalacji wody za pomocą dwutlenku chloru dezynfekcja termiczna, tj. podgrzanie wody do 70-75°C
- jonizacja z zastosowaniem miedzi i srebra nadtlenek wodoru i jony srebra promieniowanie ultrafioletowe
Podsumowanie:
Bakteria Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. spożywanie wody skażonej bakterią nie powoduje zachorowania na chorobę zwaną legionellozą.
Woda w kranie (zarówno ciepła, jak i zimna) jest bezpieczna do spożycia, mycia rąk i innych czynności higienicznych oraz mycia warzyw i owoców.
Do zakażenia bakterią Legionella dochodzi w przypadku jednoczesnego wystąpienia trzech czynników: warunków sprzyjających rozwojowi Legionelli, aerozoli z kroplami wody o wielkości rzędu 3-5 μm (które mogą być wdychane przez człowieka) oraz podatnego, osłabionego organizmu.
Do grupy ryzyka zakażeń spowodowanych przez bakterie Legionella należą osoby:
- z obniżoną odpornością organizmu
- z przewlekłymi chorobami układu oddechowego z niewydolnością nerek
- w podeszłym wieku
- osoby palące i nadużywające alkoholu pacjenci przyjmujący leki immunosupresyjne.
Archiwum Aktualności